Suplementacja witamin – czy jest konieczna

Stosowanie suplementów to droga na skróty. Tutaj faktycznie konieczne jest odpowiedzialne i świadome podejście. Nie należy ufać takim przekazom reklamowym, które przedstawiają suplement jako remedium, jako substancję leczniczą.
Suplementy nie dzieją leczniczo, mogą za to, lecz wcale nie muszą działać profilaktycznie. Nie każdy ma tego świadomość, że ich działanie prozdrowotne nie musi być udowodnione, bo to są produkty traktowane na równi z produktami spożywczymi – a nie – z lekami. Tak więc jeśli zaobserwujemy u siebie objawy niedoborów jakiejś witaminy – zamiast w panice sięgać po suplement – należy najpierw pomyśleć o zmianie diety i wprowadzeniu do niej bardziej wartościowych produktów, które są naturalnymi źródłami danej witaminy.
Dzięki temu możemy sobie pomóc o wiele bardziej. Suplementy można oczywiście stosować, ale tylko wspomagające i tylko wybierając te, które są nam faktycznie potrzebne. Nie należy ich łączyć, bo mogą mieć one podobny lub taki sam skład – wtedy może dojść od ryzyka przedawkowania jakiejś witaminy, co jest bardzo niebezpieczne.