Witaminy i groźne konsekwencje ich niedoborów

Dla zdrowia i kondycji ciała ważne jest, by dbać o zbilansowaną i zdrową dietę. Tylko wtedy można mieć pewność, że organizm otrzyma wszystkie niezbędne składniki odżywcze, minerały i witaminy. Te ostatnie odgrywają w prawidłowym żywieniu bardzo ważną rolę, a ich niedobory mogą prowadzić do bardzo groźnych schorzeń.
Choć witaminy są niepozornymi związkami chemicznymi, dla ludzkiego zdrowia mają niebagatelne znaczenie. Nadzorują pracę poszczególnych układów, usprawniają zachodzące w ciele procesy. Jeśli ich zabraknie, może dojść do poważnych zaburzeń, w wyniku których rozwijają się choroby.
Chorobę polegającą na niedoborach licznych witamin nazywa się awitaminozą. Jednak już brak jednej z licznych witamin może nieść groźne dla zdrowia konsekwencje. Przykładem może być krzywica, którą powoduje brak witaminy D lub schorzenie „kurzej ślepoty”, do której prowadzi niedobór witaminy A.
By być pewnym, że otrzymuje się niezbędne witaminy, trzeba zadbać, by jadłospis obfitował w surowe warzywa i owoce. Z powodzeniem można sięgać także po specjalnie skomponowane preparaty multiwitaminowe.